Dropshipping Nedir?

iRehber - İnternet Rehberi

Dropshipping Nedir?

Dropshipping nedir, nasıl yapılır merak ediyorsanız peşin peşin şunu söyleyelim sizlere; saçmalığın daniskasıdır.

Aslında fikir ve teknoloji olarak dropshipping çok güzel bir çalışmadır. Kaynağınız belli. Aliexpress... Hedef kitleyi ve ürünleri siz belirlemelisiniz. Oberlo isminde bir uygulama var. Bu sitenin internet tarayıcıları üzerinde ekletileri var. Aliexpress'te olan ürünü anında web sitenize ekleyebilirsiniz. Tabi bir de web sitenizin Oberlo'ya uyumlu olması lazım. Birçok alternatif arasında Shopify bu konuda öne çıkıyor.

Shopify bir e-ticaret altyapısı sunan bir web sitesidir. Shopify üzerinde bir mağaza kurdunuz. Mağazanızın alan adı hazır olmalı. Logosu, sloganı, renkleri, ıvırı zıvırı... derken hepsi hazır olmalı. Shopify sizden paketine göre aylık bir kira bedeli istiyor. Tabi bunun içerisine web site altyapısı, ödeme sistemi altyapısı, ssl, çeşitli arayüzler ve eklentiler... Bunların hepsi bir dünya para tutar normalde. Bakımıydı onarımıydı derken birçok mali yük oluşabilir sırtınızda. Yürüyen bir sistemde aylık en az $29 bu kadar hizmet için çok da fazla değil aslında.

Şimdi gelelim asıl meseleye.

Dropshipping iyi hoş da Çin'deki ürünü Amerikalıya, Avrupalıya ya da dünyanın herhangi bir yerindeki insana satma girişimi birçok incelik istiyor. Herşeyden önce bir şirket kurmak gerekli. Ürünü dünya çapında satayım diyorsanız belirli bir hacimde ticaretten sonra vergi mükellefi olmak durumundasınız. Bu durum dünyanın her yerinde geçerlidir. Eğer bir ticaret yapıyorsanız, elde ettiğiniz kazancın belirli bir miktarını vergi olarak ödemek zorundasınız. 

Türkiye'de yaşadığınızı farzedelim. Shopify, Oberlo, Aliexpress ve daha birçok uygulamayı hallettiniz. Satışa hazırsınız. Online mağazanıza trafik oluşturmanız gerekir. Bunun için tavsiye edilen reklam aracı Facebook oluyor genelde. Bana göre eksik bir düşünce. Google gibi bir reklam aracının göz önüne alınmaması başlı başına saçmalık. Neymiş efendim facebook hedef kitleyi çok iyi buluyormuş. Reklam verme arayüzü daha iyiymiş bilmem ne. Eğer bir insan bir ürünü almak istiyorsa direkt olarak google araması yapar. Facebook reklamı önüne düşecek de adamı cezbedecek ve sonra da sitenize gelip ürünü satın alacak. Bence çok çok zor bir olay bu. Yani attığın taş ürküttüğün kurbağaya değmeyecek. Günlük $5 reklamla dönecek bir iş kesinlikle değil. Düz hesap günlük 20 lira reklama harcasan 5 gün sonunda 100 TL harcamış olacaksın. Sonuçta elde olan nedir? Ne satılan ürün var ne de başka birşey. Reklama devam o zaman... Aradan bir ay geçti diyelim. Günlük 20 TL harcadık yine. Toplamda 30 gün içerisinde 600 TL para harcadık. Sattığımız ürün $25 - $30 bandında bir ürünse hadi size geçmiş olsun. Bir ayda bir ürün satarsanız kazancını $15 - $20 civarı bir para. Yani en fazla 80 TL. Ne harcamıştık bunun için?

Alan adı: $9
Shopify: $29
Reklam: $150
Toplam gider: $188
Satılan üründen gelen kazanç: $20

Şimdi aklınıza şu gelebilir. O kadar reklam sonucunda sadece bir ürün satılacağı ne malum? Yüzlerce insan bunu denedi ve durum malesef ki böyle. Kar marjı yüksek ürünleri deneyelim o zaman? Onu da denesen sonuç yine aynı. O tür ürünleri de satma olasılığınız daha düşük. Ayrıca yukarıdaki senaryo yalnızca bir ürüne odaklanmaktadır. Birden fazla ürüne denerseniz maliyetler daha da artacaktır.

Saçma sapan eğitimlere saçma sapan paralar verip de birilerini zengin etmenin hiç gereği yok. Çin'deki malı Amerika'da satmak istiyorsan orasının vergi sistemine dahil olmak gerek. Kalkıp bu iş için Amerika'ya mı gitmen gerek. Mesele sadece vergi de değil. Ürünü sattık diyelim, para nereye gidecek? Müşteri kredi kartı bilgilerini girdi ve satın al butonuna tıkladı diyelim. Parayı kim çekecek. Bunun için bir sanal pos gerekmez mi? Bizden size tavsiye. Sakın ha sakın! Başka birisinin banka hesabını kesinlikle kullanmayın. Ürünü satarsınız. Parasını verip Çinliden alırsınız, sonra da  Amerikalıya gönderirsiniz ürünü. Kazandım sandığınız paranızı başkaları çatır çatır yer. Aklınızı başınıza alın.

Sonuç olarak, dropshipping olayını para kazanması çok zor bir yöntem olarak görüyoruz. Bu konu ile alakalı eğitimleri para tuzağı olarak görüyoruz. Kesinlikle ve kesinlikle önermiyoruz.